Z jakich materiałów i jakie parametry powinna mieć stajnia.

Materiały budowlane z których budowane są stajnie muszą być wytrzymałe i nieszkodliwe dla koni.

Dach

Dach stajni powinien być wykonany z trwałego materiału, który umożliwi utrzymanie stałej temperatury wewnątrz stajni przy różnych warunkach atmosferycznych. Ze względu na zapewnienie odpływu wody deszczowej dach musi mieć spadek wynoszący co najmniej 15 stopni wówczas nie powinno być problemu z utrzymaniem go w czystości. W jego wykonaniu jest możliwe zastosowanie materiałów izolacyjnych pozwala na utrzymanie stałej temperatury powietrza i ogranicza skraplanie wody. To szczególnie uciążliwe w przypadku dachów wykonanych z blachy stalowej, która sprzyja nadmiernemu skraplaniu. Ryzyko tego zjawiska można zredukować za pomocą izolacji, choć najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie podwieszanego sufitu. W takim systemie woda skapuje na podwieszany sufit, a następnie spływa do rynny. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie powłoki przeciw kondensacyjnej.

Posadzka

Posadzka powinna być wytrzymała i odporna na działanie czynników mechanicznych i chemicznych, nie może być śliska (ma to na celu zapobieganie wypadkom koni), zaś przez wzgląd na higienę stajni ma ona być łatwa w czyszczeniu. W przypadku posadzki betonowej mogą być zastosowana nawierzchnia żłobkowana lub specjalnie profilowana, by ułatwić odpływ wody ściekowej. Zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska, posadzka w stajni powinna być wykonana z materiału zapobiegającego przesiąkaniu wody. Ma to na celu zapewnienie koniom utrzymania w suchych i czystych warunkach. Z kolei podczas ocielenia należy stosować duże ilości słomy. Ponadto korzystnym rozwiązaniem jest budowa kanałów odpływowych z odpowiednim spadkiem (np. w rogach korytarza), dzięki którym woda ściekowa lub woda wyciekająca z uszkodzonych rur będzie odprowadzana na zewnątrz budynku. najczęściej spotykanym w stajniach rodzajem posadzki jest posadzka betonowa, choć także inne materiały również nadają się do wykładania podłóg i korytarzy w stajniach. Możliwym do zastosowania rozwiązaniem jest umieszczenie pod posadzką membrany zabezpieczającej przed przenikaniem wody do ziemi. Gdy stosowana jest odpowiednio sucha ściółka, izolacja posadzki nie jest konieczna. Warto pamiętać, iż posadzka stajni powinna być pozbawiona wszelkich dziur, zagłębień, czy źle zamocowanych luźnych elementów konstrukcyjnych. W przypadku zbyt śliskiej i pozbawionej odpowiedniego spadku w kierunku kanału ściekowego posadzki stajni możliwe jest zastosowanie antypoślizgowego materiału powierzchni posadzki. Zamiast nawierzchni betonowej lub płyt ceramicznych mogły być stosowane inne materiały, takie jak płynna guma lub asfalt.

Ściany                                                                                                                                   Zalecane wymiary przegród:

Przegrody pomiędzy stanowiskami: ścianka pełna: 0,9 x wysokość konia w kłębie oraz na około 1/3 długości stanowiska od strony żłobu dodatkowo kratownica w postaci pionowych prętów do wysokości 0,5 x wysokość konia w kłębie.

Przegrody pomiędzy boksami: ścianka pełna: około 0,8 x wysokość konia w kłębie (130 – 150cm) oraz kratownica z pionowych lub poziomych prętów do wysokości około 0,55 x wysokość konia w kłębię. Zaleca się wyższą przegrodę dla ogierów.

Przy zastosowania kratownicy w górnej części przegrody powinno się:

 • zachować pomiędzy prętami odstęp na tyle mały, by uniemożliwić koniom przesadzanie głowy przez pręty,
 • zachować pomiędzy prętami odstęp na tyle duży, by głowa lub kopyto konia nie uwięzło pomiędzy nimi,
 • zachować odpowiedni odstęp pomiędzy pionowymi prętami, który powinien wynosić 50-80mm, przy czym należy go uzależnić od wielkości konia lub kuca,
 • odstęp pomiędzy poziomymi prętami powinien wynosić 150-170 mm dla dużych koni, natomiast dla kuców powinien on być odpowiednio mniejszy,
 • mieć na uwadze wytrzymałość i trwałość prętów, pamiętając o tym, że im dłuższy pręt, tym bardziej może się odkształcać.

Ważnym warunkiem jest także aby ściany nie mogły przepuszczać wilgoci. Powinny być trwałe i łatwe w czyszczeniu. Minimalna wysokość ścian może wynosić 2,4 m. Przegrody mogą być wykonane z drewna lub otynkowanych płyt budowlanych, choć mogą być również murowane lub betonowe. Zaleca się również zastosowanie membrany chroniącej przed przenikaniem wilgoci.

Drzwi

Wysokość drzwi stajni, przez które przechodzić będą konie, powinna wynosić co najmniej 2,20m, szerokość zaś 1,20m, choć preferowane są drzwi większe, umożliwiające przejazd ciągnika lub innych maszyn. Drzwi stajni powinny być przesuwane lub otwierać się na zewnątrz budynku. Ma to na celu zapobieganiu blokowaniu się drzwi podczas ich otwierania. Powinny zapewniać koniom wystarczającą ilość miejsca przy wychodzeniu i wchodzeniu do boksu lub do stajni. Wszystkie przypodłogowe części drzwi należy zaokrąglić. Aby wykluczyć obgryzania tych elementów przez konie, drzwi w najbardziej narażonych miejscach należy zabezpieczyć metalowym obiciem. Korzystnym rozwiązaniem jest podzielenie drzwi na dwie części, w taki sposób, by górna część mogła być otwierana niezależnie od dolnej i tym samym umożliwiała koniom obserwowanie otoczenia. System taki umożliwia również sprawniejszą wentylację.

Okna

Okna powinny być otwierane w systemie przesuwnym lub otwierać się na zewnątrz stajni, a powierzchnie szklane mają być niedostępne dla koni i zabezpieczone np. prętami. Jeżeli okna wykorzystywane są jako wentylacyjne otwory wlotowe, wówczas muszą one otwierać się do wewnątrz (niezbędne jest ich dodatkowe zabezpieczenie). Należy pamiętać, iż okna w ogóle nie nadają się do wykorzystania jako wylotowe otwory powietrza, w tym celu powinno się wykonać otwory wylotowe w dachu. Okna powinny być izolowane oraz mieć podwójne szyby, zabezpieczające przed osadzaniem wilgoci i utratą ciepła. Zalecana jest wysokość, na której umieszcza się okna to nie mniej niż 1,2 m. Wyższe umieszczenie okien sprzyja lepszemu rozproszeniu światła, choć uniemożliwia koniom obserwację otoczenia. Do oświetlania budynków, a zwłaszcza szerokich stajni, najlepiej nadają się okna dachowe. Możliwe i wręcz zalecane jest wykorzystanie okien dachowych w charakterze otworów wylotowych.

Oświetlenie, dźwięk i hałas

Idealna stajnia powinna być dobrze oświetlona światłem naturalnym, wpadającym przez płyty dachowe lub okna. Zaleca się, by powierzchnia okien stanowiła 1/15 powierzchni posadzki, uzupełniające oświetlenie w dni zachmurzone i w okresie jesieni i zimy powinno wynosić 2-3W/m2. Wysokie dźwięki są nieprzyjemne zarówno dla koni w konsekwencji mogą prowadzić do nadmiernego stresu. Zaleca się więc, by ogólny poziom hałasu nie przekraczał 65dB.

 

This entry was posted in STAJNIE, WYPOSAŻENIE.
Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika..

2 odpowiedzi na „Z jakich materiałów i jakie parametry powinna mieć stajnia.

 1. suplementy ketony pisze:

  notka super, wiec wielkie dzieki za jej zamieszczenie. Musze wiecej na ten temat poczytac, mam nadzieje, ze bede mogl to zrobic wlasnie tu. Czekam na kolejne wpisy i zycze milej nad nimi pracy.

 2. ketony malinowe pisze:

  Okazuje sie, ze blogi moga byc naprawde pomocne w poszukiwaniu rozwiazania pewnych problemow, czy, po prostu, wartosciowych informacji. Ciesze sie, ze odwiedzilam tego bloga, na pewno jeszcze tu wroce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>