PASZE OBJĘTOŚCIOWE SUCHE

Siano: stanowi podstawę w żywieniu koni. Na dobrą jakość siana wpływ mają następujące czynniki: zestaw traw, warunki klimatyczno-glebowe, odpowiednie przechowywanie. Niedostatecznie wypocone siano powoduje u konia niebezpieczne wzdęcia, kolki, ochwat, o czy należy pamiętać. Szkodliwe są także siana zaatakowane przez pleśń. Dobre siano ma przyjemny zapach, jasnozielony kolor, nie kurzy się i pleśnieje. W jego składzie korzystny jest duży skład procentowy roślin motylkowych. Dzienna dawka żywieniowa dla koni powinna wynosić od 5 do 7 kg.

Suszone zielonki: susz jest bardzo wartościową paszą, którą przygotowuje się mechanicznie. Najbardziej korzystna jest jej mieszanka z owsem w proporcji: 1 część suszu na 2 owsa.

Słoma: ma małą wartość odżywczą. Jej podstawowym zadaniem jest wywołanie uczucia sytości u konia poprzez wypełnienie przewodu pokarmowego. Podawane są w formie sieczki, jako mieszanka z paszami treściwymi np. ziarnem lub otrębami. Konie najczęściej i najchętniej jedzą słomę owsianą. Jest miękka, o lekkim działaniu rozwalniającym i dużej ilości potasu. Ten rodzaj słomy szybko się brudzi, dlatego na ściółkę dla konia najlepiej używać słomy żytniej i pszennej, które są twardsze.

This entry was posted in ABC KONIA, PORADY ŻYWIENIOWE.
Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika..

Jedna odpowiedź na „PASZE OBJĘTOŚCIOWE SUCHE

  1. Kseniya pisze:

    Fiindng this post. It’s just a big piece of luck for me.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>